30 AĞUSTOS ZAFERİ ANADOLU’NUN TÜRKLÜĞÜNÜ BÜTÜN DÜNYAYA KABUL ETTİRMİŞTİR

Avrupalıların bilinçaltlarına yerleşmiş bir sabit Türk düşmanlığı vardır. Bunun, asırları aşan dini, milli ve siyasi sebepleri olduğu gibi zamana bağlı olarak iktisadi sebepleri vardır. Tarihe uzun asırlar boyunca yön veren bir Milletin düşmanlarının çok olmasını yadırgamamak gerekir.

Türk Milleti bu çerçevede Milli Mücadele şartlarına getirilmiştir. 1774’den itibaren Büyük Devlet sıfatını kaybeden Osmanlı Türklerinin 1918’e kadar başına bütün musibetler, zulümler gelmiş, Rusya, İngiltere, ve Fransa üçlüsünün kurduğu tezgah ve savaşlar neticesinde devletBalkanlardaki beş asırlık Türk illerini terk ederek Sakarya Nehrinin doğusuna kadar çekilmiştir. Bu ümitsiz buhran anında Türk Milletini son bir gayrete getirerek Milli Mücadeleyi başarıyla sonuçlandıracak Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları 30 Ağustos’ta Türk Milletine Büyük Zaferi kazandırmışlardır.

30 Ağustos, sadece askeri sonuçları itibariyle bir büyük bir zafer değildir. Bu zafer,Anadolu’yuTürk’den ve İslam’dan arındırmak isteyen Hristiyan Batı’nın hevesini boşa çıkardığı için büyüktür. Anadolu’da Türk’ü ve İslam’ı imha planı olan Sevr projesini parçaladığı için büyük bir zaferdir. Eğer Sevr uygulansaydı, Anadolu’nun büyük bir bölümünde Türkçe yerine başka diller konuşuluyor, ezan yerine Hristiyanlığın Çan sesi yankılanıyor olacaktı. Başkenti Samsun olarak planlanan Pontus Rum Devleti’nin önü açılmış, Yunanistan’ın Büyük Ülküsü hem Batı Anadolu’da hem de Karadeniz’de gerçekleşme fırsatı bulacaktı. Yine Erzurum başkent olarak üzere Sivas dahil Doğu Anadolu’da  Büyük Ermenistan planı uygulanma imkanına kavuşacaktı.  Bu zafer sonucunda imzalanan Lozan Antlaşması ile Türk Milleti ekonomik, hukuki ve kültürel kapitülasyonlardan  (teslimiyetlerden) kurtulmuş, Anadolu’da maddi-manevi varlığını koruyabilmiş ve bu gün bir büyük devlet olmanın alt yapısını geliştirebilmiştir. Büyük Sultan Alp Arslan Gazi’nin 26 Ağustos 1071’de Anadolu’nun kapısını açan Malazgirt Zaferi ile nasıl tarihin akışı değişti ise,30 Ağustos 1922 deki Dumlupınar Meydan Muharebesi ve Zaferi tarihin akışı Türk Milleti’nin lehine değişmiş Anadolu’nun ilelebet Türk Yurdu olduğu bütün dünyaya kabul ettirilmiştir.

Bu büyük zaferi gerçekleştiren başta ATATÜRK ve silah arkadaşları ile bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi, şükranla anıyor, emanetlerine sonuna kadar sahip çıkacağımızı belirtmek istiyoruz.

Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu olsun!

 Türk Ocakları Samsun Şubesi

67 okuma

Leave a Reply