Basın Açıklaması: Çin! Uygur Türklerine Zulme Son Ver!

Samsun’da Sivil Toplum Kuruluşları, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı insanlık dışı uygulamalara tepki gösterdi.

Alperen Ocakları Samsun İl Başkanlığı, Türk Ocakları Samsun Şubesi, Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Derneği, Türk-Eğitim Sen Samsun Şubesi, İlkadım Kent Konseyi, İlkadım Belediye Başkanlığı, Demirdağın Kurtları Kültür ve Dayanışma Derneği olmak üzere konuya hassasiyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve temsilcileri Samsun’da bir araya geldi.

Doğu Türkistan’da Çin zulmü yüzünden şehit olan Uygur Türklerinin aziz ruhları için yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’ndan sonra basın açıklamasına geçildi. Toplantının ve ardından yapılacak olan yürüyüşün tertip heyeti adına Türk Ocakları Samsun Şube Reisi Prof. Dr. Serkan Şen basın açıklamasında bulundu.

Şen, Türk dünyasının kadim medeniyet merkezi olan Doğu Türkistan’ın Türklük için ne anlama geldiğini ifade ettikten sonra açıklamasına şu şekilde devam etti: “Çin Devleti, Doğu Türkistan’da yaşayan ve çoğunluğu Uygur olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman Türk unsurlarını kitlesel zulümlerle boğmayı amaçlamaktadır. Gelen bilgilere göre milyonlarca soydaşımız yargılanmaksızın kamplarda hapsedilmiştir. Burada katı bir gözetime tabi tutularak, psikolojik baskılarla ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanmaktadırlar. Kampların dışındaki Müslüman Türk varlığı ise temel insan haklarını ayaklar altına alan muameleler yaşamaktadır. Her adımları izlenmekte, birbirlerini gammazlamaya zorlanmakta, ibadetleri yasaklanmakta, camileri yıkılmakta sözün kısası canlarından bıktırılmaktadırlar. 

Bu şekilde devam etmesi durumunda Doğu Türkistan emsali görülmemiş bir Türk kırgınına sahne olacaktır. Bugün burada toplananların amacı, Çin’in içişlerine karışmak gibi diplomatik bir gerekçeye sığdırılamayacak ölçekte ulvidir. Ekonomik ve stratejik işbirliği düşünülerek milyonlarca Müslüman Türk’ün, tüm dünyanın gözü önünde asimilasyona uğramasına müsaade edemeyiz.”

Prof. Dr. Serkan Şen’in açıklamasının ardından Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Abdullah Oğuz Çin’in nefret politikasını eleştiren ve Çin’de yaşanan dramı konu edinen açıklamalarda bulundu. O anlarda Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı.

Basın açıklaması Çin’in zulüm politikasını eleştiren sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından son buldu.

1 okuma

Leave a Reply