Bir Devrin Hafızası

F52D04C7-50BA-4449-AC3D-E2C438F9C015

Samsun Türk Ocağı tarafından düzenlenen konferanslar dizisinin güz dönemi “son” konferansı, 03/05/2018 tarihinde Samsun Öğretmen Evi’nde gerçekleştirildi. Bu haftanın konuğu “Bir Devrin Hafızası” konu başlıklı konuşmasıyla Erzurum Eski Millet Vekili ve Milli Türk Talebe Birliği Eski Genel Başkanı Rasim CİNİSLİ oldu. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Şube Başkanı Prof. Dr. Serkan Şen 3 Mayıs Türkçülük Günü gerçekleşen konferansta, günün anlam ve önemine değindi. Ardından kürsüye gelen Rasim Cinisli,Türkçülük Gününün tarihçesine değinerek konuşmasına başladı. Cinisli, üniversite yıllarında, Türkiye’nin içinde bulunduğu kaos ortamından, sağ-sol çatışmalarının hangi boyutlara ulaştığından ve bunların doğurduğu olumsuzlukların siyasete etkisinden bahsetti. O dönemi anlatan, kaleme aldığı kitabının yazılış nedenini açıklarken “Siyaset adamının defteri kapanmaz, öldükten sonra da suallerin muhatabı olur.” ifadelerini kullandı. Yaşamış olduğu dönemin zorluklarından söz ederken:“Yaşadığım dönem içerisinde en az üç nesil Türk gençliği ziyan edilmiştir. Türk gençliğine kıyılmıştır. Bumilletin en önemli kıymeti, cevheri gençlik o dönemlerde büyük ölçüde ziyan edilmiştir. Öyle bir hal olmuştur ki olaylar yalnız o günü yaşayan gençlikle sınırlı kalmamış, o kuşağın 70’li yaşlarına kadar sirayet etmiştir.” dedi.

A6934AC2-0AD1-4FBC-A891-2D29ABFD0671

Gençliğin bir milletin kaderinin belirlenmesinde büyük önem taşıdığını söyleyen Cinisli: “Genç fizik yapısı kadar aklı, vicdanı, tertemiz, pırıl pırıl, hür, taze bir yapı. Bu potansiyel herkesin hedefiydi. Dostunda umut, düşmanında korkuydu… Onun için gençlik gelecek demek olduğundan, herkesin hedef tahtasına oturmuştu. Dostlar ondan gelecek bekler, düşmanda onları ziyan etmek suretiyle bir milletin geleceğini karartmak ister. …Gençlik bir millet için hayattır gelecektir.” diye konuştu. Türkiye ve yabancı devletlerin ekonomi verilerini yıllara göre istatistiksel olarak karşılaştıran Cinisli, siyasi darbelerin Türkiye’nin ekonomik kalkınma gücünü zayıflattığını söyledi.

Cinisli konuşmasını şu sözleri ile noktaladı: “Siyaset adamının basiretli olması lazımdır, geleceği görmesi lazımdır. Siyaset adamının yalnız dünü değil, dünü ve geleceği görmesi lazımdır. …Siyasetin dürüst, ciddi devlet adamlarına ihtiyacı vardır.

43 okuma

Leave a Reply