Dış Politikalarımızın Sıcak Gündemleri Üzerine Değerlendirmeler

Türk Ocakları Samsun Şubesinin düzenlediği bahar dönemi konferanslarının birincisinde 22 Şubat 2020, cumartesi günü Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’in konuşmacı olarak katılımıyla “Dış Politikalarımızın Sıcak Gündemleri Üzerine Değerlendirmeler” konusu işlendi. Program, Türk Ocakları Samsun Şube Reisi Prof. Dr. Serkan Şen’in açılış konuşmasının ardından Uluç Özülker’in “Dış Politikamızın Sıcak Gündemleri Üzerine Değerlendirmeler” adlı konferansıyla devam etti.

İlk olarak dünyadaki küresel güçlere, bu güçlerin tarihçelerine ve hedeflerine değinen Özülker, devletlerin kendilerini hem maddi hem manevi anlamda geliştirmek istediklerini ve bunun da en etkili yolunun teknolojik gelişmeler olduğunu belirtti.

“ABD ve Rusya askeri açıdan çok güçlüdür ve aralarında çıkabilecek konvansiyonel bir savaşta yenişemezler. Böyle bir savaşın nükleer savaşa dönüşmesi kaçınılmaz olur, bu savaş da tüm dünya için yıkıcı sonuçlar doğurur ve ABD ile Rusya bunu çok iyi bilir.” cümleleriyle nükleer güce sahip ülkelerin birbirleriyle savaşmaktan çekindiğini ve bu mücadeleleri vekâlet savaşları yoluyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Özülker, konuşmasının devamını dört ana başlık altında tamamladı:

1. ABD’nin Ortadoğu politikalarının temelinde İsrail’i bölgede güçlü kılma ve bölgeyi “siyasi” olarak Yahudileştirme düşüncesi yatar.

2. ABD’nin bir diğer amacı İran’daki yayılmacı molla rejimine son vermektir.

3. Küresel güçler Irak ve Suriye’nin mezhepsel yapısını kullanarak bu bölgeleri kendine bağımlı hâle getirmek istemektedir. ABD Ortdaoğu’nun kuzeyinde kukla bir kürt devleti kurarak bölgede hakimiyetini arttırma çabası içerisindedir.

4. ABD ve İsrail Kudüs meselesini gündeme getirerek üç semavi dinin çatışmasını hızlandırmak istemektedir.

Son olarak İdlip’ten gelecek olası bir göç dalgasında Türkiye’nin karşılaşacağı problemleri gün yüzüne çıkaran Özülker, dış politikamızın daha istikrarlı bir rotaya girmesi gerektiğini bildirdi ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Program, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın konuğa anmalık takdimi ve Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’in Samsun Türk Ocağı şeref defterini imzalamasının ardından sonra erdi.

1 okuma

Leave a Reply