Kent Kültürü ve Samsun

Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Dairesi Başkanı Necmi ÇAMAŞ Samsun Türk Ocağında Kent Kültürü ve Samsun konulu konferansında ilginç değerlendirmelerde bulundu. Çamaş kültür kavramının çok geniş bir içeriğini olduğunu, kentleşme ile birlikte bir değişime uğradığını, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak milli ve manevi kültür değerlerimizi yaşatmaya çalıştıklarını ifade etti. Buna örnek olarak yaşlılarımıza hürmetin belediye tarafından hizmete dönüştürüldüğünü, isimler vererek yaşlılara sahip çıktıklarını söyledi. 10 yıl öncesine kadar Samsun’un genel görüntüsünün modern bir kent olmaktan uzak olduğunu, hizmet ettikleri dönemde yapılamaz denilen pek çok hizmeti kent kültürünü desteklemek amaçlı uygulamaya soktuklarını söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak kentin bütün değerlerine sahip çıktıklarını, Samsun ile ilgili bütün çalışmaları desteklemek düşüncesinde olduklarını, bu doğrultuda açılacak Samsun Kent Müzesinin şehrimizin 5000 yıllık geçmişinden izler taşıyacağını belirtti. Necmi ÇAMAŞ “Samsun’un 19 Mayıs kenti ya da Milli Mücadele kenti” kimliğine sahip çıktıklarını, Bandıma Vapuru etrafındaki açık hava müzesinin her yıl  on binlerce ziyaretçinin gezdiğini, Kurtuluş Yolunu yine Büyükşehir Belediyesinin şehrimize kazandırdığının altını çizdi.

Bu çalışmaların yanında Samsun’un turizm açısından dikkat çekmesi adına Amazon Heykeli ve köyü çalışmaları yaptıklarını, Amisos’la birlikte Samsun’a çeşitlilik kattığını, yoksa Atatürk şehri Samsun anlayışını değiştirmek gibi bir düşünceye bizzat kendisinin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya YILMAZ’ın  müsaade etmeyeceğini  ifade etti. Ayrıca Kültür Dairesi olarak OMÜ Atakum kampüsü ilerisindeki dolgu alanında Türk Dünyası Kültür Parkı inşa etmeyi planladıklarını, bu park için gelecek teklifleri beklediklerini açıkladı.

Sohbet havasında geçen konuşmanın sonunda Türk Ocaklılar Necmi Çamaş’a ve dinleyici olarak gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan ŞARA’ya sorular yönelterek  gerek Amazon gerekse diğer konularda hassasiyetlerini aktardı. Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN kapanış konuşmasında “Türk Ocaklarının ilgi alanına Türk Dünyası kadar faaliyet gösterdiği şehrin bütün meseleleri girmektedir. Türkiye’nin genelinde olduğu gibi kentimizin Türk kimliğine bilerek veya bilmeyerek zarar verecek çalışmalar yapılmaktadır. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya YILMAZ’ın başkanlığında Samsun kalıcı güzel hizmetlere şahitlik yapmıştır. Bu arada Temmuzun ikinci haftası yapılacak olan halk dansları festivali,  100. yılımız olması münasebetiyle Türk Ocağının bu yılki festivalin  Türk Dünyası temalı olması ricasını kırmamış Sayın Başkanımız kabul etmiştir. Bu vesile ile kendisine buradan teşekkürlerimi arz etmek isterim.  Sayın Necmi ÇAMAŞ takdir ettiğimiz bir dostumuzdur.  Türk Ocağı olarak bizim arzumuz Amazon-Amisos vurgusunun, 19 Mayıs Kenti Samsun  kimliğinin önüne geçirilmemesidir diyerek Ocağımızın tabak ve kupasını Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Dairesi Başkanı Necmi ÇAMAŞ’a takdim etti.

Fotoğraflar için tıklayınız…

219 okuma

Leave a Reply