Kut’ül Amare’den Milli Mücaeleye

08083B15-0448-4D30-9A3C-BA6011549024

Samsun Türk Ocağı tarafından düzenlenen konferanslar dizisinde 28/04/2018 tarihli etkinlik Öğretmenevi Salonundagerçekleştirildi. Haftanın konuşmacısı “KUT’ÜL AMARE’DEN MİLLİ MÜCADELE’YE” başlıklı sunumuyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasip Saygılı oldu. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Saygılı, konuşmasına milli mücadelenin başlangıç ve bitiş noktalarına değinerek girizgah yaptı. Birinci cihan harbini anlamadan, birinci cihan harbini bilmeden, birinci cihan harbinde milletimizin hangi büyük fedakârlıklarla, hangi felaketleri, hangi bedeller ödeyerek savuşturduğunu bilmeksizin göz ardı ederek Milli Mücadele’yi anlanın mümkün olmadığını belirtti. “Algılarımız paramparça” diyen Saygılı, dönemin içinden sadece çok önemli görülen olayların seçildiğini, bunların üstünde yoğunlaşılıp, tarihin bu olaylar üzerine bina edildiğini söyledi. Daha öncesinin sanki “taş devi” başka milletlerin tarihiymiş gibi düşünüldüğünü, Osmanlı tarihi üzerine yoğunlaşılıp, düşünülmediğini “dışlayıcı” ve “daraltıcı” bir bakış açısı ile bakıldığını söyledi. İnsanlık tarihinde devlet yöneticilerinin adının değişebileceğini fakat görevinin milletini temsil etmek olduğunu söyledi. Yönetimlerin ve yöneticilerin eleştiriye açık olduğunu, artısı ile eksisi ile kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

“Kut’ül Amare’nin bir zafer tablosu olduğunu söyleyen Saygılı bu zaferin tarihimiz açısından önemine değindi. Resmi tarih kayıtlarında yakın zamana kadar adının geçmemiş olmasının “siyaseten” bir durum olduğunu belirtti. Tarihin “siyasi maslahat”a göre, “siyasi pratik akıl”ın gereklerine göre tercihlerde bulunduğunu ve bu tercihler noktasında olayların öncelik, nicelik-nitelik kazandığını söyledi.“Kut’ül Amare”nin “Çanakkale Zaferi” gibi ordumuza büyük bir moral kaynağı teşkil ettiğini söyledi. Subayların harp yeteneğinin, harpte sergileyecekleri direncin artmasına neden olduğu ve tecrübe kazanmaları sonucunda da Milli Mücadele döneminde ordunun sağlam adımlarla ilerlemesine zemin hazırladığını ifade etti.

Saygılı şu sözlerle konuşmasını sonlandırdı: “ Milli Mücadeledediğimiz dönem, son üç yılı, arkasından Türk Ocaklarınınolduğu bir fikir hareketi. Türk Milliyetçiliği için o zaman ‘Bu dine aykırı, böyle şey olur mu?’ kimse demiyordu, böyle bir itirazda bulunmuyordu. Türk Milliyetçilerinin motifleri imanımız olan, itikatımız olan, inancımız olan “İslâm”ın bütünleştirici vasfı… İslâm’ın birleştirici bütünleştirici vasfından edilebilecek en son noktaya kadarda istifade ediliyor.…Milli Mücadele’de müşterek akıl, istişareden mümkün olduğunca istifade edildi. Milletin bütün unsurlarının katkısı sağlandı. Ayrıştırıcı, ötekileştirici, kamplaştırıcı bir dilden uzak kalındı, bu da Milli Mücadelenin başarısıdır.”

 

42 okuma

Leave a Reply