Türk Çocuklarına Masal Şöleni

masal (2)Samsun Türk Ocağı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle “Türk Çocuklarına Masal Şöleni” etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğin önemi üzerinde duran şube başkanı Doç. Dr. Serkan Şen şunları ifade etti: “Farkında mısınız çocuklarımız Türk masallarının hayal dünyasından yoksun büyüyorlar. Oysa masallarla Kaf Dağının ardına yolculuk eden ecdadımız üç kıtada at koşturmuştu. “Bir varmış bir yokmuş” la başlayan maceralara dalan Türk, zamanı ve mekanı aşan işler yapmıştı. Öğrencilere uygulanan bir ankette Türk çocuklarının en çok tanıdığı masal kahramanları sırasıyla Kırmızı Başlıklı Kız, Keloğlan ve Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler çıktı. Dikkat edilirse Keloğlan dışındaki masal kahramanları yabancı kökenli. Bilimsel çalışmalar yavrularımıza masal diye yüzde doksan civarında Avrupa’nın değer yargılarını içeren anlatıların sunulduğunu ortaya koymakta. Gözünüze çarpıyor mu çizgi filmlerin ve masal kitaplarının en sevimli kahramanlarından biri olarak domuz öne çıkarılmakta.masal (3)

masal (1) Oysa atalarımız bu hayvana murdar diyordu. Örnekleri artırmak mümkün. Pekala Türk masalları niçin rağbet görmüyor? Bu sorunun başlıca iki cevabı var. Birincisi, masallarımızın dili günümüzün söz varlığını açısından eskimiş vaziyette. İkincisi ise içerikleri modern çağın kabuller dünyasına uyarlanamamış durumda. Gelinen noktada çocuklarımızın, torunlarımızın zihin dünyasını milli, manevi ve insani değerlerle donatmak istiyorsak bize eşsiz fırsatlar sunan Türk masallarını yeni bir dil ve yeni bir yorum benimseyerek nesillerimizle buluşturmak zorundayız. Malumunuz çocukluğun ilk çağlarında atılan imzalar ömür boyunca etkisini göstermekte

 

masal (4)Samsun Türk Ocağı olarak milli kimliğimizi ilgilendiren meselelere hiçbir zaman duyarsız kalmadık. Çocuklarımızın dimağlarına Türk’ün değer yargılarıyla bir maya çalmak üzere 21 Nisan Cumartesi saat 17.00’da Samsun Büyükşehir Belediyesinin Atakum’da bulunan Sanat Merkezinde bir program gerçekleştireceğiz. Etkinliğimiz Türk Çocuklarına Masal Şöleni adını taşımakta. Böylelikle 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı hemen öncesi yavrularımıza ilk hediyeyi vermek istiyoruz. Seçkin Türk masallarını sürükleyici bir üslup ve çocuk dilinin yalınlığıyla usta anlatıcıların dilinden yarınlarımızla buluşturacağız.  Ayıracağınız iki saat yavrularımızı eğlendirirken eğitmeye vesile olacaktır. Unutmayalım bizler bugünü yaşarken aynı zamanda yarını inşa ediyoruz.”

 

 

66 okuma

Leave a Reply