Türk Şiirinden Türk Şuuruna

Türk Ocakları Samsun Şubesinin düzenlediği güz dönemi konferanslarının altıncısında Türk Ocakları Gümüşhane Şube Reisi ve Gümüşhane Üniversitesi öğretim görevlisi, şair Talat Ülker’in konuşmacı olarak katılımıyla “Türk Şiirinden Türk Şuuruna” konusu işlendi.

Program, Türk Ocakları Samsun Şube Reisi Prof. Dr. Serkan Şen’in açılış konuşmasının ardından Talat Ülker’in “Türk Şiirinden Türk Şuuruna” adlı konferansıyla devam etti.

İlk olarak estetik ve diyalektiğin(tekellüm) medeniyet ve kültür inşasındaki öneminden bahseden Ülker, “Kültürün medeniyete dönüşmesi için güzellik tanımına ihtiyaç vardır. Bizim güzellik anlayışımız tasavvufta vuku bulur. Kesretin ardındaki vahdeti görmek ve bunu yaparken mahlukla haluku ayırt edebilmek güzellik anlayışımızı oluşturur.” diyerek sözlerine devam etti.

Ülker, konuşmasının devamında şiir ve şuur ilişkisine değindi. “Şiir ucuzlayıp da her manzume şiir sayılmaya başlarsa bu, hayatın da ucuzladığını gösterir. Son dönem gençlerinin sosyal medya aforizmalarıyla oyalanması da şiirin ucuzladığının göstergesidir.” cümleleriyle tepkisini dile getirdi.  Ülker konuşmasını “Dil millet olmaya yeterli değildir, edebiyatı olan topluluğa millet denir. Türk demek Türkçe demektir. Türkçenin değirmeni gürül gürül döndürüldü. Ama bu değirmenin kıyamete kadar da dönmesi lazımdır. O yüzden bu değirmene su taşıyacak yeni şairler, yeni öykü yazarları, yeni roman yazarları yetiştirmek zorundayız. Varlık sebebimiz bu olmak zorunda, Türkçe yoksa biz yokuz.” diyerek sonlandırdı. Program, Türk Ocakları Samsun Şube Reisi Prof. Dr. Serkan Şen’in anmalık takdimi ve şair Talat Ülker’in şeref defterini imzalamasının ardından sona erdi.

1 okuma

Leave a Reply